Úvodní strana > Doprava > Proč kolabuje pražská doprava a jak z toho ven?

Proč kolabuje pražská doprava a jak z toho ven?

Hlavní město Praha nedokáže koordinovat opravy komunikací a k nim náležících uzavírek. V Praze tak vzniká dopravní chaos, doprava stojí a nejen MHD nabírá zpoždění.

Po startu rekonstrukce Husitské ulice na Žižkově nešťastní řidiči hledali cestu, kudy nejen třetím pražským obvodem, ale celým východem Prahy, projet. Došlo tak k úplnému zablokování nejen vedlejší Seifertovy ulice, ale i dalších vedlejších komunikací. Doprava hned během prvního dne oprav totálně zkolabovala. Doplatili na to i cestující v MHD, kteří rezignovaně vystupovali z tramvají zachycených v koloně a raději vyrazili do práce pěšky. Překvapující v očích veřejnosti byla tehdy nejen nepřipravenost akce, ale také reakce politiků.

Ještě dramatičtější dopravní situace v metropoli ovšem přišla v létě. Magistrát tvrdí, že počet uzavírek kvůli opravám − na začátku léta těch velkých bylo kolem čtyřiceti – není zásadně vyšší než tomu bylo v minulých letech. „Je však více velkých úplných uzavírek v místech jako jsou ulice Zenklova, Husitská, Libušská, Českobrodská nebo Patočkova,“ připouští výjimečnost situace Vít Hofman, mluvčí magistrátu.

Řešením jsou matematické simulace uzavírek a oprav

„Bylo nešťastné dovolit souběžně konané opravy komunikací, které jsou od sebe vzdáleny jen pár ulic,“ tvrdí Marek Doležal, dopravní expert a zastupitel hlavního města Prahy. Podle jeho názoru je koordinace oprav v ulicích hlavního města nedostatečná a neodborná.

„To, co si Praha fakticky nezaslouží je chaotický přístup k opravám pražských komunikací. Řešením je využití matematických simulací uzavírek a oprav, které by zpracovával odborný tým na dopravu. Software, který by hlídal a dával vědět, kdy a jaké komunikace bude třeba opravit a kudy vést objízdné trasy. Toto je již standardem v ostatních metropolích. Spolu s kolegy z dopravní fakulty v Žilině jsme pomáhali zavést tento systém v Mnichově, kde již několik let funguje. Zjistilo se, že nestačí odklonit dopravu pouze na nejbližší komunikace, ale je potřeba se zabývat širším okolím.“ Díky tomuto systému by se Praha podle Marka Doležala vyhnula nekoordinovanosti a doprava by i přes opravy byla plynulejší a přehlednější.

nyv, Zdroj: www.tvarchitect.com

Autor fotografie: nasregion.cz Popisek: Oprava Husitské ulice v Praze